Czy warto układać puzzle? Badania wskazują, że zdecydowanie tak! Gry logiczne aktywnie wpływają na mózg nie tylko w przypadku dzieci, ale także dorosłych i osób starszych. Powodują one, że komórki odpowiadające za zapamiętywanie są zmuszane do wzmożonej pracy.

 

Różnego rodzaju układanki doskonale ćwiczą pamięć, rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Stanowią także świetną formę rehabilitacji dla pacjentów po udarach. Testy laboratoryjne dowodzą, że w czasie zabawy puzzlami powstaje zjawisko nazywane nieustanną aktywnością myśli, które zachodzi przy udziale obu półkul naszego mózgu równocześnie. Sprawia to, że szare komórki zmuszone są do intensywnej aktywności. W perspektywie upływu lat skutkuje to zwiększeniem ich pojemność, optymalizacją wydajności ludzkiego mózgu oraz podtrzymaniem jego podstawowych funkcji.

Charakterystyka ludzkiego mózgu

Mózg podzielony jest na dwie, odpowiadające za różne funkcje półkule – prawą i lewą. Prawa półkula w głównej mierze mieści w sobie sferę emocjonalną, wykonując przy tym zadania bez skupiania się na szczegółach, postrzegając je jako całość. Z kolei lewa działa w sposób liniowy. W praktyce wykorzystujemy z reguły tylko jedną, konkretną półkulę lub używamy jej w większości.

 

Rzadko kiedy angażujemy do wytężonej pracy obie nasze półkule jednocześnie. Naukowcy wykazali, że warto przynajmniej raz dziennie aktywować cały nasz mózg w ramach chociaż jednej czynności. Wystarczą zwykłe gry logiczne, czy chociażby właśnie puzzle. Lewa, tzw. “szara strona” charakteryzuje się nastawieniem skrajnie racjonalistycznym, ceni logikę i podąża za przemyślanymi sekwencjami. Natomiast prawa to dusza artystyczna. Jest emocjonalna, odpowiada w dużej mierze za kreatywność i zakłada osiąganie wyznaczonych celów w oparciu o intuicję.

W jaki sposób układanki wpływają na nasz mózg?

Osoby, które często rozwiązują wszelkiego rodzaju łamigłówki, grają w gry logiczne ze znajomymi, układają puzzle i prowadzą aktywny tryb życia – mają wyraźnie zmniejszone szanse na wystąpienie wszelkiego rodzaju schorzeń neurodegeneracyjnych. Chorobami tego typu są m.in.: otępienie, choroba Alzheimera, utraty pamięci i inne typowe dla wieku podeszłego dolegliwości.

 

Mózg człowieka wytwarza organiczne związki chemiczne, które odpowiadają za podstawowe funkcje kognitywne. Przykładem może być dopamina, która wspomaga uczenie się i zapamiętywanie. W momencie, w którym umysł jest poddany bardziej kreatywnemu zajęciu, produkcja wyżej wymienionej dopaminy zwiększa się na czas wykonywanej czynności.

 

Układanki, gry logiczne, czy puzzle generują szerokie spektrum korzyści dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Ponadto kształcą bardzo przydatne nawyki takie jak umiejętność pełnej koncentracji na zadaniu, a także zwiększają uwagę oraz rozwijają przydatną w wielu profesjach kreatywność. Mózg poszukując konkretnego wzoru jak np. w przypadku próby rozwiązania łamigłówki, uczy się aktywnej wizualizacji, która jest bardzo pomocna w przypadku każdej aktywności fizycznej, następującej zaraz po aktywności umysłowej. Puzzle wpływają więc dobroczynnie również na stan fizyczny organizmu, wyrównując oddech, regulując tempo bicia serca, jak i obniżając ciśnienie krwi.

Puzzle i gry logiczne generują dobre nawyki

Układanki są jak medytacja. Praca z łamigłówkami wpływa uspokajająco na organizm i wprowadza pewien unikalny stan wyciszenia w umysł człowieka, wytłumia negatywne emocje. Skupianie się na tym samym obrazie przez dłuższy chwilę powoduje odsunięcie zbyt dużej ilości informacji, którymi człowiek jest atakowany ze wszystkich stron. Puzzle powodują, że mózg pozostaje skoncentrowany jednotorowo wyłącznie na wizualizacji pożądanego obrazu, w odróżnieniu do sytuacji codziennych, które zmuszają go do pracy wielotorowej i skupiania się na kilku rzeczach równocześnie.

 

Puzzle wzmagają koncentrację na jednym zadaniu powodując wykluczenie otoczenia z zasięgu percepcji. W związku z tym stan tego typu możemy porównać do medytacji. Polega ona na osiągnięciu spokoju ducha w momencie, gdy żadne niepotrzebne bodźce nie są w stanie go przerwać. Puzzle nie tylko korzystnie wpłyną więc na zapamiętywanie i łatwiejsze osiąganie wyciszenia, ale poprawią również podstawowe czynność mózgu, a tym samym pomogą zachować jasność umysłu i myślenia przez większą część życia. W rezultacie człowiek szybciej poradzi sobie z nadmiarem procesów w głowie powstałych w efekcie nadmiaru obowiązków, którym musi podołać. Gry logiczne i układanki diametralnie zmieniają spojrzenie na wiele spraw i sytuacji, które wcześniej wydawały się niemożliwe do realizacji ze względu na stopień skomplikowania.

Gdzie kupować dobre puzzle i układanki?

Na rynku obecnych jest wiele portali internetowych zajmujących się produkcja i sprzedażą różnego rodzaju zabawek kreatywnych i gier logicznych. Popularne marki zajmują się dystrybucją łamigłówek zróżnicowanych pod względem skomplikowania, wyglądu i dostępnych elementów wchodzących w skład układanki. Warto zwrócić uwagę, czy nie są one zbyt proste lub po prostu wybrakowane. Nic tak bardzo nie zniechęca do rozwoju jak brakujący element w łamigłówce lub zła jakość jej wykonania.

 

W tej kwestii sklep Odjechane Prezenty przedstawia jedną z najlepszych ofert dostępnych w sieci. Jej trzon stanowi szerokie spektrum zabawek edukacyjnych, układanek i puzzli dla dzieci oraz dorosłych. Możesz być pewny, że zakup tego typu zagwarantuje rozwój nie tylko Tobie, ale również Twoim bliskim!

Puzzle to świetna zabawa i same korzyści!

Rozwiązywanie łamigłówek wymaga cierpliwości, odrobiny wysiłku, ale w ten sposób generuje chęć do dalszej pracy, a efekt końcowy jest najczęściej powodem do zadowolenia Puzzle rozwijają sprawność manualną, ćwiczą odruchy motoryki jak i wpływają na wypracowanie koncentracji i pewnej precyzji.

 

Układanie z innymi osobami powoduje, że gry logiczne stają się świetnym sposobem na spędzanie czasu i uczą pracy w zespole. Można je układać nie tylko z rówieśnikami, ale i rodzicami lub dziadkami. Puzzle umożliwiają wyciszenie się i skupienie uwagi w obrębie jednej czynności. Dzięki temu można zapomnieć o problemach w pracy czy w szkole. Jeśli nigdy nie próbowałeś rozwiązać samodzielnie układanki lub nie korzystałeś z puzzli to powinieneś spróbować! Przekonaj się sam, ile korzyści mogą przynieść!

Zapraszamy do zapznania się z naszym asortymentem puzzli