Piórnik to niezbędny element wyposażenia każdego ucznia. Być może piórnik szkolny nie należy do najtrudniejszych wyborów stojących przed rodzicem, który kompletuje wyprawkę szkolną, ale czasami warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Dobrze dobrany piórnik będzie bowiem służył młodemu człowiekowi jeszcze przez długie lata. Nieraz lekki, wygodny i spełniający swoją funkcję, przydaje się także dorosłym, studentom i młodym artystom. Standardowo powinny się w nim pojawić:

 • gumka do ścierania,

 • strugaczka,

 • cienkopisy,

 • klej,

 • kredki,

 • mała linijka,

 • długopis lub pióro,

 • ołówek.

Warto dołożyć starań, aby podobał się dziecku, a także był dostosowany do jego predyspozycji i upodobań. Piórnik kojarzy się głównie ze szkołą, jednak dobranie odpowiedniego jest niezwykle ważne. W innym wypadku piórnik szkolny zniechęci malucha do trzymania w nim ołówków i kredek, a także pozostanie wyłącznie balastem lądującym na dnie szkolnego plecaka.

Piórnik z wyposażeniem, czy bez?

Rodziców zawsze zastanawia, jaki piórnik będzie bardziej odpowiadał dziecku. Piórnik z wyposażeniem doskonale sprawdza się wtedy, gdy nie chcemy tracić czasu na samodzielne kompletowanie szkolnej wyprawki. Modele bez wyposażenia są pod tym względem nieco bardziej uniwersalne. Szczególnie uczniowi szkoły podstawowej przyda się piórnik z wyposażeniem. Dzieciaki korzystają wtedy z masy akcesoriów, flamastrów, korektora, kleju, kredek nożyczek, czy gumek. Z reguły te bogato wyposażone posiadają akcesoria, z których przynajmniej połowa pozostaje niewykorzystana.

Piórnik to głównie metalowe etui, tuba lub płaski, prostokątny pojemnik z materiału. Ten typ jest polecany opiekunom, którzy chcą samodzielnie wybrać dziecku przybory. Rodzice mogą skupić się na dobrej jakości akcesoriach i samodzielnie zdecydować, które z nich przydadzą się dziecku w szkole. Piórnik bez wyposażenia doskonale nada się dla starszego ucznia, jak i skorzysta z niego później przyszły student. Gimnazjalistom do gustu przypadają raczej także te nieposiadające gotowego wyposażenia. Trzeba zwrócić uwagę na to, że różne szkoły, a także nauczyciele mają odmienne wymagania wobec przyborów uczniów.

Typy piórników

Piórniki są dostępne wszędzie w bardzo szerokiej gamie rodzajów czy wzorów. Rodzice mogą wybrać odpowiedni zarówno w sklepach, jak i za pośrednictwem Internetu. Ciekawa grafika to tylko jeden z elementów, na który rodzic powinien zwrócić uwagę przy wyborze etui. Jednak o wiele istotniejsze są: materiał, jakość wykonania i funkcjonalność. Szczególnie trzeba przyjrzeć się zamkowi błyskawicznemu i jego prawidłowemu działaniu. Piórnik jest rozpinany i zapinany po kilkanaście, kilkadziesiąt razy każdego dnia i jeżeli jest źle wykonany, może ulec szybkiemu zniszczeniu.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pojemników na przybory. Jedną ciekawszych ofert prezentuje sklep Odjechane Prezenty, posiadający szeroki wybór różnych modeli piórników szkolnych wykonanych z dobrej jakości materiału. Dziecko będzie mogło korzystać bardzo długo z takiego piórnika bez obawy o psujący się suwak czy rozerwany materiał. Najlepiej, jeśli zakup jest dokonywany po konsultacji z dzieckiem.

 • Piórnik jednokomorowy

Wyposażony w gumki, których zadaniem jest utrzymanie w miejscu długopisów, pióra, ołówka czy kredek. Uczy najmłodszych odkładania rzeczy na swoje stałe miejsce oraz zapobiega powstawaniu nieporządku w środku. Pokrowiec tego rodzaju powinien być jak najlżejszy. W piórniku jest wszyty sztywny kawałek plastiku, który dodatkowo chroni zawartość przed uszkodzeniami. Ciekawe rozwiązanie stanowią piórniki szkolne z klapami, w których umieścić można dodatkowe cienkopisy. Pokrowce jednokomorowe to także standardowe saszetki i tuby.

 • Piórnik wielokomorowy

Starsze dzieci, które poza podstawowymi kredkami czy ołówkami powinny mieć przy sobie niezbędną w szkole linijkę czy cyrkiel, mogą nie zmieścić ich w standardowym piórniku. Zasadniczo nie powinno się umieszczać zbyt dużej ilości przedmiotów w małym jednokomorowym etui. Może dojść ten sposób do uszkodzenia zawartości. W tym wypadku zastosowanie znajdzie piórnik wielokomorowy, który posiada specjalne przegródki, dopasowane rozmiarem do konkretnych przyborów. Przykładowo: jedna przeznaczona jest na artykuły geometryczne, a inna na długopisy i cienkopisy. Przy zakupie etui wielokomorowego z wyposażeniem pewne jest, że każdy mazak będzie pasował do swojego miejsca.

 • Saszetki i tuby

Niektórzy gimnazjaliści, starsze dzieci oraz młodzież nie potrzebują dużej ilości przyborów do pisania czy rysowania. Duży piórnik staje się zbędnym balastem. Wraz z wiekiem zanika potrzeba odkładania rzeczy na miejsce i dzieciaki wolą wyrzucić niepotrzebny ciężar z plecaka z powodu większej ilości książek i zeszytów. Bardzo często rezygnują w ogóle z posiadania piórnika lub wystarczają im zwykłe, bez wyposażenia i przegródek z gumkami. Przy okazji wykonane ze skóry eleganckie saszetki i tuby są genialnym pomysłem na podarunek. Kto powiedział, że muszą być w nich przechowywane tylko artykuły szkolne? Świetnie spełnią się w roli pokrowca na drobne kosmetyki, kredkę do oczu, czy tusz do rzęs.

 

Bez wątpienia piórnik to podstawa wyprawki szkolnej każdego wzorowego ucznia. Wybór odpowiedniego jest ważny ze względu na to, że na pewno ułatwi dziecku wykonywanie obowiązków szkolnych. Z tego powodu warto postarać się przy wyborze i zainwestować w taki piórnik, który będzie pomagał mu codziennie w szkole!

Zapraszamy do obejrzenia naszego asortymentu piórników