• Opinie Naszych klientów
 
Odjechane Prezenty Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Marcin Machacki Opinie z ekomi-pl.com
Zapisz się do newslettera

I otrzymaj rabat

Ekspresowa wysyłka

W ciągu 24 H

Zwroty i reklamacje

30 dni na zwrot towaru

Ekspresowa wysyłka

W ciągu 24 H

Zwroty i reklamacje

30 dni na zwrot towaru

  • Kategorie
  • Szukaj
  • Jak wybierać klocki dla dzieci

Klocki to jedna z najpopularniejszych zabawek dziecięcych. Jest prosta, a daje szerokie spektrum możliwości zabawy maluchom. Nie da się więc wyobrazić pokoju dziecięcego bez chociażby jednej kolekcji klocków, dzięki którym nasza pociecha będzie mogła rozwijać swoją wyobraźnię i miło spędzać przy nich czas. Ich wybór jednak nie należy do najłatwiejszych i powinien być odpowiednio dopasowany do wieku dziecka.

Dlaczego warto kupić dziecku klocki?

Dzieci uwielbiają się bawić klockami, szczególnie tymi, które są proste i mało skomplikowane, bez zbędnych nacięć i konturów, które trzeba dopasowywać. Niegdyś rodzice bawili się tylko drewnianymi, prostokątnymi lub kwadratowymi klockami, które sprawiały im mnóstwo radości i pozwalały na tworzenie przeróżnych budowli. Ponadto można było je wykorzystywać także na inne sposoby.  

 

Klocki mają niewątpliwie dużo zalet, a jedną z nich jest wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim poprawiają sprawność manualną malucha i uczą go precyzji. W pierwszych etapach życia umie on tylko nimi rzucać i je obracać, ale wraz z biegiem czasu stara się je dopasowywać do siebie. Tworzenie budowli czy wykorzystywanie klocków do innych celów jest ograniczone tylko jego wyobraźnią.

 

Klocki wpływają także bardzo dobrze na zwiększenie koncentracji, a do tego uczą cierpliwości, która w przypadku małych dzieci jest szczególnie istotna, a wielu z nich po prostu jej brakuje. W pokoju dziecięcym klocki to podstawa jak, chociażby interaktywne maty. Mają one za zadanie także rozwijać intelekt maluchów, poprzez tworzenie konstrukcji z danych przedmiotów, a do tego musi to być zrobione w taki sposób, aby ona wytrzymała.

Jakie są rodzaje klocków?

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów klocków. Jednym z nich są modele wciskane. Wśród nich istnieje podział jeszcze na klocki systemowe, z których tworzy się budowle według określonego wzoru oraz na zestawy do dowolnego budowania. Warto zadbać o to, aby w pokoju dziecięcym były oba te rodzaje klocków.  

 

Klocki drewniane zaczynają wracać do łask po wielu latach, Rosnąca świadomość na temat ekologii sprawia, ze wielu rodziców coraz chętniej po nie sięga. Ponadto bardzo chętnie polecają je psychologowie, ponieważ bardzo dobrze rozwijają wyobraźnię.

 

Na rynku dostępne są także klocki nietypowe. Mogą to być wafle lub przyssawki, które wykonuje się zazwyczaj z gumy i plastiku. Scalając je ze sobą, maluch tworzy autorskie konstrukcje, które nie potrzebują żadnych specjalnych podstawek. Dodatkowo dziecko może się nimi bawić nawet podczas podróży samochodem.

 

Jak wybierać klocki dla dzieci?

Klocki dla dzieci powinny być odpowiednio dobierane do wieku malucha. Bardzo istotne w tym przypadku jest to, z jakiego materiału są one wyprodukowane oraz jakiej są wielkości. Dla najmłodszych dzieci nie poleca się klocków, które mogłyby połknąć. Ponadto nie powinny być zrobione z plastiku, nie wpływa on bowiem korzystnie na zdrowie dziecka. Warto zamiast tego wybrać tradycyjne, drewniane klocki oznaczone specjalnymi certyfikatami. Wtedy pewne jest to, że są one w pełni bezpieczne.