Powodów tego, że dziecko jest w domu, zamiast w przedszkolu, szkole czy na podwórku, może być mnóstwo. W takich chwilach niemal każdy rodzic od razu ma przed oczami czarny scenariusz: pociecha kręcąca się po domu bez celu, powtarzająca w kółko, że się nudzi, tęskniąca za tym, czego akurat nie może mieć i nie potrafiąca zająć się tym, co ma… ale czy faktycznie czas spędzony w domu zawsze musi oznaczać nudę? Zdecydowanie nie – jest mnóstwo zabaw w domu, które w fantastyczny sposób wypełnią dziecku wolny czas.

Dziecko zostaje w domu – jak się przygotować?

Kiedy maluch na co dzień przebywa w placówce edukacyjnej, a nagle z dnia na dzień zostaje „uziemiony”,  trzeba nieco inaczej zorganizować dzień. Prawda jest taka, że nawet mimo wieli zabawek i ogromu możliwości, każde dziecko w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że „nie ma co robić” i zaczyna się nudzić.

 

Warto się na to przygotować i nieco go zaskoczyć, by czas spędzony w czterech ścianach, z dala od rówieśników, podwórka i atrakcji przedszkola, nie był dla niego udręką. Da to również rodzicom poczucie odpowiedniego zadbania zarówno o jego dobre samopoczucie, jak i rozwój pociechy. Kilka nowych gadżetów i wolna przestrzeń sprawią, że dziecko z pewnością nie będzie narzekało na brak ciekawych zajęć i miło spędzi czas na wspaniałych zabawach w domu.

Domowe zabawy dla dzieci – czym zająć dziecko, by samodzielnie się bawiło?

Niestety, nie zawsze istnieje możliwość, by rodzic mógł poświęcić dziecku 100% swojej uwagi. W co warto zaopatrzyć niezbędnik domowego przedszkolaka czy ucznia, by zabawy w domu sprawiały mu przyjemność i dobrze zajęły czas, a przy których niekoniecznie będzie potrzebna asysta rodzica?

 

  • Zestawy kreatywne – to idealna propozycja dla tych dzieci, które lubią wszelkie manualne robótki. Można je dostosowywać do wieku, zainteresowań i talentu. Zaletą takich zabaw jest rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz doskonalenie małej motoryki, szczególnie istotne w rozwoju młodszych dzieci.
  • Artykuły plastyczne – zapas kredek, farb, mazaków, plasteliny, bloków i wszelkich innych akcesoriów zawsze się przyda. Co więcej – można je wykorzystać nie tylko przy tradycyjnym malowaniu czy lepieniu, ale przy odrobinie wyobraźni można stworzyć np. gadżety użytkowe, takie jak nowy pojemnik na kredki czy też zmienić wygląd klasycznej ramki na zdjęcia.
  • Zabawki interaktywne – dedykowane są zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym dzieciom. Mogą służyć nauce, np. rozpoznawaniu kolorów czy dopasowywaniu dźwięków, jak i rozwijać zmysły inżynierskie, np. przy składaniu własnego robota. Niektóre z nich świetnie zastąpią żywe zwierzątko, o którym marzy maluch, a na które być może nie do końca jest jeszcze przygotowany. Interaktywne gadżety potrafią zająć dziecko na długi czas, wymagając od niego zaangażowania w „opiekę” i wyobraźni.
  • Zabawy w dom – lub w kucharza, mechanika, kasjerkę czy kogokolwiek innego! Zabawkowe AGD to świetny pomysł na to, by zająć dziecko na dłuży czas. Wystarczy poprosić o „ugotowanie” obiadu, naprawę samochodu czy też inną jakże ważną czynność, która pochłonie malucha i będzie ciekawym wyzwaniem dla jego wyobraźni.
  • Klocki – trudno wyobrazić sobie dziecięcy pokój, w którym nie będzie klocków! Ogromny wybór sprawia, że znajdą się zarówno klocki dla najmłodszych, jak i starszych dzieci, a i możliwości zabaw są nieograniczone. Klockami można się bawić zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z rodzicami, bo może być wyjątkowo ciekawą formą spędzania rodzinnego czasu w kreatywny i przyjemny sposób.
  • Zabawki ruchowe – jeździk dla malucha czy skakanka dla starszaka to idealny sposób na to, by zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu. Można zaproponować wyzwanie – dojechać do celu i coś przywieźć lub też wykonać określoną liczbę skoków bez zatrzymywania się.

Wspólne zabawy z dzieckiem w domu – rodzinne spędzanie czasu

Jeśli tylko jest taka możliwość – warto wykorzystywać każdą chwilę, by spędzać czas w rodzinnym gronie. On również może upływać na zabawie, która każdemu sprawi przyjemność, zapewni relaks, a przede wszystkim – zacieśni więzi. Czym się bawić całą rodziną w domu?

 

  • Wspólne granie – to chyba jedna z najlepszych form spędzania wspólnie czasu. Istnieje mnóstwo gier, w których może uczestniczyć cała rodzina, a czasem można nieco nagiąć zasady, by i najmłodsi mogli czerpać z nich radość.
  • Układanie puzzli – to świetny sposób na relaks dla rodziców, z kolei dla dzieci lekcja cierpliwości i precyzji oraz, oczywiście, przyjemność, szczególnie, jeśli do ułożenia jest motyw z ulubionej bajki czy inny atrakcyjny obrazek. Puzzle potrafią naprawdę skutecznie zająć na wiele godzin, gwarantując lekką, przyjemną zabawę i dając wyjątkową okazję do wspólnych rozmów.

To tylko niektóre z propozycji, które mają pokazać, że zarówno samodzielne zabawy dziecka w domu, jak i wspólny, rodzinny czas, mogą skutecznie odgonić myśli o nudzie. Przy odrobinie chęci oraz dobrze dobranych zabawkach prędzej zabraknie czasu niż wkradnie się poczucie, że nie ma co robić!