Zwykła zabawka to w obecnych czasach zdecydowanie za mało. Zarówno dzieci, jak i rodzice stają się coraz bardziej wymagający w stosunku do walorów, jakie powinien posiadać taki przedmiot. Dziecko pragnie, by zabawka była jak najbardziej funkcjonalna, natomiast rodzic chciałby, żeby już od małego uczyła pociechę, jak ma osiągnąć sukces i wybrać ścieżkę zawodową. Zabawki edukacyjne mają już od pierwszych kroczków kreować przyszłość młodego człowieka. Od klocków, maskotek, gier, puzzli oczekuje się, że zapewnią dobry rozwój i życiowy sukces. Zabawki kreatywnie nie służą już tylko do zabawy. Czy zabawki edukacyjne i kreatywne faktycznie wpływają na rozwój? Czy bez nich dziecko będzie gorsze od swoich rówieśników? Tego dowiesz się w niniejszym artykule!

Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka?

Zabawki edukacyjne dla dziecka projektuje się w ten sposób, żeby rozwijały jak największą ilość jego zmysłów. Mają za zadanie dostarczać maluchowi jak najwięcej bodźców zewnętrznych, ponieważ pozwala to szybszy rozwój jego układu nerwowego. Zabawki kreatywne bardzo pozytywnie wpływają na rozwój umiejętności manualnych u dziecka, jego zdolność myślenia, a także spostrzegawczość.

 

We wczesnych etapach życia dziecko uczy się głównie przez zabawę. Warto zadbać, aby w jego koszu z zabawkami i w otoczeniu znalazło się jak najwięcej przedmiotów, które oprócz rozrywki będą stymulować jego rozwój. Do najpopularniejszych zabawek edukacyjnych należą:

  • chodziki edukacyjne

  • maty edukacyjne

  • interaktywne książki.

 

Zabawki kreatywne to połączenie pożytecznego z przyjemnym. Warto więc zadbać, by zabawki edukacyjne dostarczały mu nowych informacji o świecie i pobudzały do myślenia rozwijający się mózg. Mogą one np. być kolorowe, czy wydawać dźwięk, dzięki czemu maluch staje się wrażliwszy na dużą większą ilość bodźców płynących z jego otoczenia.

Zabawki edukacyjne, kreatywne i interaktywne dla małych dzieci

Zakup każdej zabawki edukacyjnej wiąże się z koniecznością sprawdzenia, czy mogą się nią posługiwać dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Niektóre zabawki dla starszych dzieci mogą być wyposażone np. w elementy, które maluch włoży do buzi i się zakrztusi. Najpopularniejsze zabawki kreatywne dostępne przed pierwszym roczkiem to:

  • chodzik edukacyjny

Jest to zabawka stworzona dla dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się chodzić. Umożliwia ona pionizację postawy jeżeli maluch jeszcze raczkuje. Bardzo często zabawki kreatywne tego typu wyposażone są w panel dźwiękowy. Umieszczone są na na nim przyciski, które poprzez wciskanie odtwarzają nagrane dźwięki, np. szczekanie psa, śmiech, sygnał telefonu, muczenie krowy, czy rżenie konia. Często przyciski te swoim wyglądem mają przypominać przedmioty czy zwierzęta, których głos imitują. Poprzez dźwięki i przyciski dziecko uczy się dźwięków i zapamiętuje nowe obrazy. Słuchanie dźwięków to jedno, jednakże dziecko ma także możliwość odtworzenia gotowych melodyjek oraz naciskanie klawiszy na zaimplementowanym pianinku, które z reguły znajduje się w wyposażeniu chodzika. Ponadto bardzo często na poszczególnych klawiszach znajdują się naklejone lub wygrawerowane litery alfabetu.

  • książka interaktywna

to zabawki edukacyjne, które z reguły przybierają formę dużych kartek oprawionych w grubą oprawę. Umożliwia to wykorzystanie książki interaktywnej jako ochraniacza na łóżeczko lub na wózek. Książka interaktywna to zbiór dużych kolorowych obrazków. Po naciśnięciu na konkretny wydają one głos podobnie jak w wypadku tych z chodzika edukacyjnego. Takie książeczki są z reguły dwustronne, a na drugiej stronie mogą być wyposażone w dodatkowe elementy ruchome.

  • mata edukacyjna

Z niektórych zabawek mogą korzystać już trzymiesięczne dzieci. Mata edukacyjna jest zdecydowanie poręczniejsza od ciężkiego kojca i oferuje maluchom o wiele więcej wrażeń. Mata tego typu to typ zabawki edukacyjnej w kształcie koła z dwoma połączonymi nad nią łukami. Przyczepione są do nich różne świecidełka, lusterka, zabawki lub maskotki. Dziecko bawiąc się na macie, z każdą chwilą odkrywa nowe możliwości płynące z tej zabawki kreatywnej. Przykładowo mogą to być nowe dźwięki, kolorowe światełka, czy miękkie poduszeczki. Poza tym mata jest w pełni bezpieczna, ponieważ zawsze wykonana jest z tkaniny spełniającej wszystkie atesty. Nie podrażnia delikatnej skóry dziecka i doskonale izoluje zimno bijące od podłoża. Matę można swobodnie prać i nie niszczy się, przez co jest to inwestycja długoletnia. Brzegi maty zawsze wyposażone są w dodatkowe poduszeczki ochronne, które chronią dziecko przed nabijaniem sobie guzów.

Gdzie kupować zabawki edukacyjne?

Na rynku dostępnych jest wiele portali sprzedających różnego rodzaju zabawki kreatywne. Dystrybutorzy zajmują się sprzedażą zabawek zróżnicowanych pod względem budowy, wyglądu oraz elementów dodatkowych wchodzących skład. Przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę, czy produkty znajdujące się w asortymencie danego producenta spełniają wszelkie potrzebne atesty i gwarancje. W tym aspekcie sklep Odjechane Prezenty przedstawia jedną z najciekawszych ofert, której trzon stanowią zabawki edukacyjne i kreatywne dla dzieci. Puzzle, książki interaktywne, maty do zabawy, czy klocki to nie tylko uśmiech na twarzy dziecka, ale również pewność, że jego rozwój nie zostanie zaniedbany na żadnym etapie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego asortymentu zabawek kreatywnych i edukacyjnych