Czytanie dziecku to świetny pomysł na spędzanie czasu ze swoją pociechą i utrwalanie więzi rodzinnych. Bajki dla dzieci są czymś o wiele istotniejszym niż tylko codziennym rytuałem, który przygotowuje dziecko do snu. Maluch, któremu czyta się baśnie od najwcześniejszych lat, nabywa zamiłowanie do książek, co w przyszłości pozwoli mu szybciej przyswajać wiedzę, a co za tym idzie – łatwiej zdobyć wykształcenie i osiągnąć sukces. Bajki dla dzieci i wspólny czas spędzony na czytaniu są zdecydowanie inwestycją, która może przynieść same korzyści.

Czytanie niemowlęciu bardzo mocno stymuluje rozwój mózgu i zdolności poznawczych maluszka. Warto zacząć od czytania dziecku na głos jeszcze przed narodzinami. Jeszcze będąc w brzuchu matki, poznaje ono i uczy się jak brzmi głos jego mamy. Tylko i wyłącznie na podstawie melodyki głosu i rytmu mowy już po urodzeniu dziecko poznaje swojego rodzica. W 7 miesiącu natomiast niemowlę potrafi odróżnić go od głosu innych osób, które przebywają w towarzystwie matki. Jest to doskonały i przepiękny początek powstawania unikalnej więzi, która łączy mamę z jej maluszkiem.Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?

Baśnie przekazują dzieciom prawdy życiowe, przygotowują je do życia, które nie zawsze będzie usłane różami. Fantastyczne postacie, zabawne perypetie, pozornie proste wybory dokonywane przez bohaterów oraz morał wynikający z każdej historii uświadamiają dziecku, że świat nie jest idealny. Ze względu na to ważne jest, aby właściwie dobierać baśnie i wierszyki dla dzieci. Niestety nie wszystkie bajki dla dzieci dostępne w sklepach internetowych przekazują odpowiednie morały i wartości. Często do sprzedaży trafiają niskiej jakości książeczki, które są przeznaczone na masową sprzedaż, ale nie niosą ze sobą żadnego wkładu w rozwój malucha. Gdzie zatem można znaleźć właściwą lekturę dla swojej pociechy?

Odpowiednie baśnie i bajki dla dzieci mają to do siebie, że należą do pewnej niezmiennej puli klasyków literatury dziecięcej. Z pewnością rodzice znają je jeszcze z czasów kiedy byli bardzo mali. Twórczość Jana Brzechwy, czy Juliana Tuwima zawsze wywołuje uśmiech zarówno na buzi dziecka, jak i na twarzy opiekuna. Bajki można zakupić standardowo w księgarni, ale można też po prostu zamówić je za pośrednictwem internetu. W sieci wystawionych na sprzedaż jest wiele ciekawych zbiorów zawierających baśnie, na które warto zwrócić uwagę. Sklep Odjechane Prezenty przedstawia w tym wypadku jedną z najszerszych ofert. Rodzic ma możliwość wyboru spośród ponad 50 różnych zbiorów, książeczek i opowiadań, które z pewnością pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.W jaki sposób bajki wpływają na dziecko?

Bajki dla dzieci subtelnie informują dziecko, że otaczający go świat nie zawsze jest tak przyjazny jak mogłoby się wydawać. Wskazują, że na pewno napotka ono na przeszkody, z którymi będzie musiało się zmierzyć i rzadko kiedy wyjdzie bez szwanku z tego typu zmagań. Baśnie poruszają najważniejsze problemy takie jak dobro i zło, ale równocześnie uświadamiają, że nic nie jest wyłącznie czarne lub białe, a rzeczywistość pomalowana jest różnymi odcieniami szarości. Mimo tego, że przykładowo: zły wilk w “Czerwonym kapturku” zostaje na końcu zabity, co budzi więcej skojarzeń z czymś strasznym niż z treścią dla dzieci, to fakt ten nie wzbudza u malucha przerażenia lecz zostaje odebrany jako konsekwencja w skutek złego postępowania.

Głośne czytanie zaspokaja potrzebę bliskości u dziecka, która jest bardzo istotna z perspektywy więzi rodzinnych. W trakcie wspólnej lektury bajki można przytulić maluszka i w ten sposób niewerbalnie przekazać mu czułość i miłość jaką jest otaczany. Czytanie dziecku wspiera jego rozwój psychiczny i wpływa korzystnie na kształtowanie jego poczucia wartości. Baśnie uczą także poprawnego wykorzystywania języka i rozwijają zasób słownictwa. Bajki dla dzieci mocno wpływają na rozwój wyobraźni malucha. Książkę mogą zdobić ilustracje, ale nie wszystkie opisane sytuacje da się zobrazować, a więc dziecko samo musi w swojej główce zwizualizować sobie momenty, które je zainteresowały. Bajki stanowią także doskonały sposób na poprawę umiejętności zapamiętywania i koncentracji u pociechy. Dobrze jest w tym celu od czasu do czasu przerwać lekturę i zapytać ją o imiona bohaterów, czy przebieg historii. Kolejnym ważnym aspektem czytania jest to, że dziecko ceniące sobie wartości, które płyną z czytania, często zrezygnuje ze spędzania większej ilości czasu przed telewizorem lub komputerem. Baśnie rozwiązują problemy trapiące malucha. Perypetie bohaterów z przeczytanej bajki mogą wskazać mu w jaki sposób poradzić sobie z napotkanymi przeciwnościami losu. Oprócz tego, książki dla dzieci zawsze podkreślają wagę pozytywnych reakcji i empatii. Dziecko uczy się dlaczego pewne czyny są uznawane za niewłaściwe i nie wolno ich naśladować.Bajki dla dzieci, a rozwój dziecka – podsumowanie

Czytanie bajek dzieciom to przyjemna i wspaniała ucieczka od nudy i szarości świata codziennego. Zalety płynące z tej czynności są w zasadzie nieograniczone. Warto więc uczynić z czytania maluchowi regularny i przede wszystkim rodzinny rytuał. Spędzone w ten sposób wspólne chwile kiedyś na pewno przyniosą same korzyści. Dziecko, które już od pierwszych chwil pokochało czytanie, gdy podrośnie z pewnością chętniej rozpocznie swoją przygodę ze światem książek.

Zapraszamy do obejrzenia naszego asortymentu bajek dla dzieci