Rozwój dziecka zarówno fizyczny i psychiczny jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Każdy rodzic obserwując postępy, które czyni jego malutkie szczęście, zadaje sobie w pewnym momencie pytanie: Czy to właściwy moment na rowerek dla dziecka? Jeżeli tak to jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Rowerki dla dzieci to bardzo szeroki temat: czy wybrać biegowy, trójkołowy, czy też może rowerek z dwoma kółkami? Źródłem kolejnych wątpliwości może być to, jak zadbać o bezpieczeństwo małego rowerzysty? W niniejszym artykule poznasz praktyczne rady i istotne z punktu widzenia rodzica ciekawostki.

Rowerek dla dziecka inwestycja w rozwój maluszka

Obecnie na polskim rynku znaleźć można wyjątkowo zróżnicowaną ofertę rowerów dla malutkich pociech. Niektóre z nich skonstruowane są tak, aby rowerek dla dziecka stał się świetnym źródłem zabawy nawet dla dzieci od 15 miesiąca życia. Oczywiście zależy to głównie od rozwoju psychofizycznego małego rowerzysty, dziecko powinno już wtedy sprawnie chodzić. Musi mieć już wystarczająco dużą koordynację, aby samodzielnie zajmować pozycję na rowerku. Tzn. jego stopy powinny opierać się stabilnie o podłoże. W tym wieku dzieci naturalnie i szybko dostosowują sposób poruszania się do korzystania z nawet jednośladu. Rowerki dla dzieci pozwalają na szybszy rozwój koordynacji ruchowej i równowagi u maluszka.

Jaki rowerek dla dziecka wybrać?

Rower trójkołowy to przede wszystkim stabilny trójślad. W jego przypadku jazda wymaga użycia większej siły przy naciskaniu pedałów. Stanowi to jednak w zdecydowanej większości przypadków większą frajdę dla malucha. Trójkołowiec może urozmaicać także spacery. Umożliwia wożenie dziecka, które wygodnie siedzi na siodełku, natomiast rodzic pcha rowerek. Maluch ma niemałą uciechę, a rodzic dodatkowo cieszy się jego uśmiechniętą buźką. Innym rozwiązaniem może być rowerek dla dziecka, który ma tylko dwa kółka. Jak dobrać odpowiednią wielkość ramy? W tej kwestii warto zwrócić uwagę na sugestie producenta. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i ciężko znaleźć jeden uniwersalny sposób na dobranie odpowiednie rozmiaru. Najlepiej zmierzyć wewnętrzną długość nóżki dziecka. Ta informacja może przydać się przy wyborze konkretnego rowerka. Jeżeli chodzi o rowerki dla dzieci pomocne mogą okazać się rady sprzedawcy w sklepie lub hurtowni. Dobrze jest także przymierzyć rowerek dla dziecka przed zakupem. Ponadto kupując rowerki dla dzieci za pośrednictwem sklepu internetowego zawsze można skorzystać z możliwości zwrotu przed upływem 14 dni bez podania konkretnego powodu.

 

Na rynku obecnych jest wiele portali zajmujących się rozprowadzaniem różnego rodzaju rowerów. Rowerki dla dzieci stanowią jedynie jedną z dziedzin ich działalności. W tym aspekcie sklep Odjechane Prezenty przedstawia ciekawą ofertę, której trzon stanowią najwyższej jakości rowerki dla dzieci, posiadają one wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Nic nie jest ważniejsze niż zdrowie i życie dziecka. Odjechane Prezenty zajmują się sprzedażą nie tylko samych jedno i dwuśladów, ale także akcesoriami takimi jak kaski, czy rękawiczki do jazdy na rowerze.

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy

Kask to absolutna podstawa! W polskim porządku prawnym niestety nie istnieje reguła zobowiązująca do zakładania przez dzieci kasków przed jazdą. Pod czujnym okiem rodzica na spacerze, szczególnie z dala od ulicy małe jest prawdopodobieństwo, że kask się faktycznie przyda. Mimo tego warto zaopatrzyć swojego podopiecznego w dodatkową ochronę głowy. Dobry kask powinien zapewniać bezpieczeństwo i być wygodny. Ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, który dopasuje się do głowy dziecka. Kask, który jest za ciasny jest po prostu niewygodny i maluch nie będzie go nosił. Natomiast zbyt duży nie zapewni żadnego bezpieczeństwa, bo po prostu może spaść albo zsunąć się z głowy. Ponadto dobrze jest zapytać dziecko, czy dany model mu się podoba. Ładny kask dla dziecka będzie nie tylko ozdobą i być może kolejną zabawką, ale co ważniejsze, będzie wyrabiał u maluszka nawyk zakładania go przed jazdą.

 

Kolejną rzeczą, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, jest jakość wykonania rowerka. Ważne jest z czego i jak rowerek dla dziecka został wykonany. Istotny jest rodzaj wykorzystanego do produkcji materiału, gdyż przekłada się na jego jakość i wagę. Zbyt ciężki rowerek będzie wymagał od małego rowerzysty więcej siły. Ponadto wadliwa konstrukcja jest najczęstszą przyczyną urazów i może być przyczyną tego, że dziecko zrazi się do jazdy na rowerze. Do elementów, które powinny znajdować się na wyposażeniu każdego rowerku należą:

  • Uchwyty na kierownicy

  • Ogranicznik skrętu

  • Sprawne hamulce na kierownicy

Opinie na temat hamulców, jeżeli chodzi o rowerek dla dziecka, są podzielone. Z pewnością nie są one konieczne w przypadku modelu bez pedałów. Maluch odpycha się wtedy i hamuje za pomocą nóg. Dwulatek zresztą nie będzie umiał właściwie użyć hamulca. Małe dzieci nie potrafią tak sprawnie skoordynować kilku czynności na raz. Powinien skupić się tylko na zachowaniu równowagi.

Rowerek dla dziecka to najlepsza zabawka

Rowerki dla dzieci są źródłem najlepszej formy aktywności, do jakiej można zachęcić malucha. Rowerek to również świetny sposób na budowanie więzi ze swoją pociechą, a przy okazji, gdy dziecko oswoi się już z pędem powietrza i poczuje radość płynącą z jazdy na rowerze, pokocha także inne formy aktywności fizycznej. Nie warto zwlekać z jego zakupem, - zdobądź rowerek biegowy dla swojego malucha, kiedy tylko będzie potrafił stać pewnie na swoich nóżkach. Jeżeli marzą ci się długie spacery w czasie, kiedy twoje dziecko będzie pędzić przed Tobą z uśmiechem na buzi, to rowerki dla dzieci są najlepszym możliwym wyborem!

Zapraszamy do zapznania się z naszym asortymentem rowerków