Każdy jest świadom tego, że hulajnoga dla dzieci to źródło czystej frajdy. Osoby, które miały z nią styczność za młodu zawsze dobrze wspominają spacery z rodzicami uzupełniane odpychaniem się na jednej nodze. Ostatnimi czasy jest ona nawet wykorzystywana zamiast deskorolki do sportów wyczynowych w skateparkach. Hulajnoga łączy w sobie bardzo przyjemne uczucie wynikające z samej jazdy i potrzebną obecnie dzieciom aktywność fizyczną. Hulajnogi dla dzieci to przede wszystkim szereg niewątpliwych zalet. Jeżeli rodzic uzna, że na porządny rower dla jego pociechy jest jeszcze za wcześnie to może sprezentować swojemu dziecku hulajnogę! Nie ma takiego, któremu prezent tego typu nie przypadłby do gustu. Ponadto jest to dobry powód na wspólne spędzanie czasu, na przykład na spacerze. Oprócz tego dotychczas kojarzyła się ona przede wszystkim ze sprzętem dla dzieci. Obecnie jednak jej zalety odkrywają dorośli. Wielu ludzi w krajach Europy Zachodniej korzysta z jej elektrycznych wersji jako środka lokomocji po mieście, czy dojazdu do pracy. Hulajnoga jest doskonałym pojazdem w każdej możliwej wersji. Pozwala poruszać się o wiele szybciej niż pieszo i przynosi przy tym wiele radości. Dlaczego warto kupić ją dziecku? Tego dowiesz się w tym artykule!

Hulajnogi – rozwój ruchowy oraz intelektualny dziecka

Istnieje wiele powodów, dla których warto przynajmniej zastanowić się nad zakupem hulajnogi dla dziecka. Przede wszystkim kształtują one w dzieciach poczucie równowagi już od samego początku. Jazda na hulajnodze wymaga zachowania pionowej pozycji ciała. Nawet jeżeli na początku maluchowi sprawia to trudności to z pewnością po kilku próbach zacznie mu się to udawać. Zdecydowanie ułatwia to najmłodszym późniejszą jazdę na rowerze. Poza tym należy mieć świadomość tego, że dzieci nie posiadają wrodzonej umiejętności do oceny odległości. Przykładowo, maluch spostrzegając nadjeżdżający samochód z reguły błędnie oceni, że uda mu się przedostać bezpiecznie na drugą stronę jezdni jeżeli ją przebiegnie. Wynika z tego fakt dużej ilości wypadków na przejściach dla pieszych, których ofiarami są dzieci. Nie potrafią one stwierdzić jak daleko od nich znajduje się jadący pojazd. Hulajnoga dla dzieci sprawią, że one same stają się częścią ruchu drogowego. Nabywają w ten sposób umiejętność rozpoznawania konkretnych odległości. Hulajnogi pomagają dziecku w szybszym opanowaniu ruchów i czynności, a także zwiększają poczucie kontroli nad własnym ciałem. Korzystanie z tego środka transportu poprawia także ogólną kondycję fizyczną dzieci. Dzięki poruszaniu się i odpychaniu wzmacniają się mięśnie nóg, rąk, pleców i brzucha. Co ciekawe hulajnoga sprzyja rozwojowi zdolności komunikacji. Ośrodek mowy i równowagi są mieszczą się w tym samym płacie mózgu. Z tego powodu jazda na niej inicjuje powstawanie połączeń nerwowych pomiędzy tymi dwoma ośrodkami.

Czym się sugerować przy wyborze hulajnogi?

Hulajnogi dla dzieci są zdecydowanie mniejsze i o wiele lżejsze niż dla dorosłych. Nie są to też sprzęty uniwersalne. Na rynku znaleźć można modele dedykowane dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Nie warto się jednak tym sugerować! Wiek dziecka nie jest ważny przy wyborze konkretnej hulajnogi. Decydują o tym jego wzrost oraz wspomniane wcześniej równowaga i koordynacja. Niższe dzieci, nawet jeśli ukończyły trzeci roku życia, mogą okazać się wciąż zbyt niskie przez co kierownica hulajnogi może znajdować się poza jego zasięgiem. Zawsze warto sprawdzić sugestie producenta odnośnie wzrostu dziecka w stosunku do konkretnego modelu. Rodzice najczęściej jako pierwszą hulajnogę dla dziecka wybierają taką z trzema kołami. Pozwala ona maluchowi o wiele łatwiej się na niej utrzymać. Hulajnogi z dwoma kołami poleca się dla o wiele starszych dzieci, w wieku 5 czy 6 lat.

 

Bardzo ważna jest także odpowiednia konstrukcja hulajnogi i materiał, z jakiego została wyprodukowana. Ma to bardzo duże przełożenie na wzrost i przede wszystkim wagę dziecka. Producenci polecają te wykonane z wytrzymałego aluminium. Jeżeli sprzęt został wykonany ze złej jakości materiału, może po prostu rozpaść się pod cięższym maluchem. Hulajnogi zaopatrzone w trzy koła są zwykle lekkie, co ułatwia zdecydowanie ich transport. Poza tym prawie każda hulajnoga ma kompaktowe rozmiary i często jest składana. Ponadto modele wyposażone w duże gumowe koła sprawiają, że maluchowi łatwiej jest utrzymać równowagę, a hulajnoga lepiej będzie trzymać się podłoża.

Gdzie kupić odpowiednią hulajnogę?

W internecie znaleźć można wiele portali, które zajmują się sprzedażą różnego rodzaju pojazdów wielośladowych, w tym hulajnóg. Poza tym wiele sklepów stacjonarnych zajmujących się dystrybucją rowerów posiada także w swoim asortymencie hulajnogi. Przed zakupem warto jednakże zwrócić uwagę, czy sprzęt danego producenta spełnia wszelkie potrzebne wymogi bezpieczeństwa i niezbędne warunki techniczne. W tym aspekcie sklep Odjechane Prezenty przedstawia jedną z najciekawszych ofert. Jej trzonem są wysokiej jakości hulajnogi dla dzieci różnego wzrostu i wieku. Ponadto, Odjechane prezenty mają w swoim asortymencie także bardzo dobrej klasy rowerki dla dzieci, które wspaniale mogą umilić czas na spacerach i stanowić alternatywę dla hulajnóg.

Czy warto kupić hulajnogę?

Ruch jest niezwykle ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem w życiu człowieka. Dotyczy to w sposób szczególny dzieci. Prawidłowy rozwój malucha już od najwcześniejszych etapów jest niezwykle istotny z perspektywy jego zdrowia w przyszłości. Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna korzystnie wpływają nie tylko na rozwój fizyczny, ale także ten intelektualny. Czy warto więc kupić ją dziecku? Odpowiedź jest prosta. Zdecydowanie tak! Ponadto sam stań się towarzyszem zabaw swojego dziecka w wyprawach na hulajnodze! Nie tylko będzie to dla niego bezpieczniejsze, ale maluch wyciągnie z tego więcej radości i zabawy. Przemyśl to i zastanów się nad kupnem hulajnogi także dla siebie!