Wybór odpowiedniej torby lub plecaka dla dziecka do szkoły nie jest prosty. Decyzja o tym, czy kupić torbę czy plecak uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejszą z nich jest z pewnością kwestia zdrowia dziecka. Źle dobrane mogą bardzo negatywnie wpływać na rozwój naszej pociechy i powodować bardzo poważne wady postawy. Właśnie w okresie szkolnym dzieci bardzo szybko rosną i stają się narażone na schorzenia takie jak skolioza, czy lordoza. Plecak koniecznie musi być wyposażony w usztywniany tył, który uniemożliwia malcowi garbienie się. Wybór jest szczególnie trudny z perspektywy rodziców, których dziecko po raz pierwszy idzie do szkoły. Z tego względu warto poznać kilka innych aspektów, które pozwolą na dokonanie odpowiedniego wyboru. Jak dobrać odpowiednią torbę lub plecak dla dziecka? Tego dowiesz się właśnie tutaj!

Jaki wybrać plecak lub torbę dla dziecka?

Zanim zdecydujemy się na zakup np. torby, warto zastanowić się jak będzie wyglądać droga dziecka do szkoły. Ważne jest czy będzie on docierać do szkoły na piechotę, czy zostanie podwiezione samochodem. Istotne jest też, czy ktoś będzie nosił torbę zamiast dziecka w drodze do szkoły? Jeśli szkoła jest zlokalizowana daleko od miejsca zamieszkania to dziecko będzie pokonywało trasę codziennie z danym ciężarem na plecach. Niedopasowany plecak dla dziecka może być bardzo niewygodny, przez co stanie się kolejnym powodem, dla którego nie będzie chciało chodzić do szkoły. Ponadto może on powodować także bolesne otarcia. Przed zakupem dobrze jest też zainteresować się ile waży plecak lub torba. Z reguły lepiej jest wybrać lekki  i dobrze usztywniony model z wyprofilowanym stelażem. Opcjonalnie można zainwestować w troszkę cięższy i wykonany z grubszych materiałów model, jednak posłuży on o wiele dłużej i nie zużyje się po roku eksploatacji. Dobry plecak dla dziecka nie tylko nie będzie wywoływał wad postawy w czasie noszenie podręczników, ale może także korygować pozycję kręgosłupa. Torba lub tornister musi być dostatecznie duża, aby zmieścić w środku książki i niezbędne akcesoria szkolne. Wybór jest prostszy jeśli będziemy podwozić malucha do szkoły samochodem lub plecak dla dziecka będzie noszony przez rodzica.

Co dziecko będzie nosić do szkoły?

Z punktu widzenia wyboru odpowiedniego plecaka lub torby istotne są dwie rzeczy: czy dziecko będzie zostawiać zeszyty i podręczniki w klasie, i czy będzie miało własną szafkę. Jeżeli szkoła nie dysponuje takim wyposażeniem to dziecko będzie dźwigać pomiędzy zajęciami całą zawartość plecaka. Doskonałym wyborem będzie wtedy duży plecak. Torba nie nadaje się do noszenia wielu ciężkich przedmiotów. Jest wtedy po prostu niewygodna. Może także okazać się, że nie wszystko się do niej zmieści. Plecak dla dziecka powinien posiadać co najmniej dwie komory. Do jednej można wtedy zapakować jedynie książki, zeszyty oraz piórnik, natomiast do drugiej śniadanie. Wyklucza to możliwość poplamienia przyborów. Mile widzianym dodatkiem są kieszenie boczne wykonane najczęściej z siatki. Można włożyć do nich chociażby butelkę z piciem lub parasol. Plecak dla dziecka nie musi być wyposażony w liczne kieszenie na zamki i przegródki. Z reguły i tak po skończeniu lekcji maluch wszystkie rzeczy wsadzą tylko do jednej z nich.

Wygoda i ergonomia?

Plecak dla dziecka powinien dobrze leżeć na plecach i być przede wszystkim wygodny. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę, czy plecak dla dziecka ma regulowane szelki, a torba pasek z możliwością dostosowania długości. Dobrze jeżeli szelki są miękkie i szerokie. Na rynku dostępnych jest ogrom modeli plecaków, które są wyposażone w dodatkową klamrę z przodu, która zmniejsza nacisk na dolne plecy. Ponadto są one odpowiednio wyprofilowane z tyłu w okolicy lędźwi. Gwarantuje to, że plecy dziecka pozostaną proste mimo dużego obciążenia.

Gdzie kupić plecak dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić odpowiedni plecak dla dziecka, to sklep Odjechane Prezenty stanowi doskonałe rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest masa różnego rodzaju toreb i tornistrów, jednak często są one wykonane ze słabej jakości materiałów i nie są odporne na dłuższą eksploatację. Odjechane Prezenty oferują szeroki wybór różnego rodzaju plecaków dla dzieci. Asortyment sklepu charakteryzuje doskonała ergonomia i wytrzymałość. Ponadto produkty są lekkie i dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Sprawia to, że z całą pewnością każde dziecko znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Różnorodność wzorów oraz kolorystyki umożliwia idealne dopasowanie wyglądu tornistra do upodobań nawet najwybredniejszego malucha. Większość modeli wyposażona jest w dwie niezbędne i obszerne komory, które pomieszczą zeszyty nawet w formacie A4 oraz w profilowanie na lędźwia.

Torba czy plecak?

Dobranie odpowiedniego plecaka dla dziecka lub torby to skomplikowany proces. Wystarczy jednak dobrze przemyśleć wybór i zwrócić uwagę na wymienione aspekty takie jak szelki lub profilowanie. Musi on być wygodny i zdrowy dla pleców. Poza tym plecak lub torba musi się maluchowi podobać! Jeśli dobrze wybierzesz, to zakup posłuży twojej pociesze przez lata. Jeśli jednak tak się nie stanie, to wybór każdego kolejnego tornistra będzie prostszy. Pamiętaj, dobrze się zastanów. Właściwy plecak to podstawa zdrowej postawy Twojego dziecka. Na jego wyborze nie wolno oszczędzać czasu i pieniędzy.