W sklepach dostępnych jest wiele zabawek edukacyjnych, które wydają dźwięki, świecą, a nawet mówią – niestety, są edukacyjne tylko z nazwy, większość z nich opiera się na odtworzeniu i powielaniu tego samego działania przez dziecko, a nie na rozbudzaniu jego wyobraźni i kreatywności. Cóż kreatywnego jest w naciskaniu wciąż tych samych przycisków? Jeśli szukasz zabawki, która będzie stymulowała rozwój dziecka w wielu obszarach, postaw na klocki dla dzieci! To one rozwijają wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki czy rozpoznawaniu kolorów.

Klocki dla dzieci, zwane także klockami budowlanymi, to kształty używane do zabawy konstrukcyjnej. Niektóre modele są prostymi deskami wykonanymi z drewna, inne są fantazyjne, jak na przykład klocki z tworzywa sztucznego wykonane przez firmę Lego. Bez względu na to, jaką przybierają formę, klocki działają fantastycznie jako narzędzie edukacyjne dla dzieci w niemal każdym wieku.

Co rozwijają klocki dla dzieci?

 • umiejętności motoryczne i koordynację ręka-oko
 • rozumowanie przestrzenne
 • elastyczność poznawczą
 • umiejętności językowe
 • zdolność do kreatywnego myślenia
 • umiejętności inżynieryjne

Istnieją również dowody na to, że złożona zabawa klockami we wczesnych latach, jest powiązana z późniejszymi, wyższymi osiągnięciami matematycznymi na etapie szkolnym. Badania sugerują, że dzieci odnoszą dodatkowe korzyści, gdy zabawa budowlana zawiera dodatkowe elementy, w tym:

 • budowanie z szablonów,
 • zaangażowanie się we współpracę z rówieśnikami,
 • rozmawianie z dorosłymi o konstrukcjach

 

Zabawa klockami, a wyobraźnia przestrzenna i elastyczność poznawcza

Wiemy, że istnieją powiązania między rozwiniętą wyobraźnią przestrzenną, a zabawą klockami dla dzieci. Naukowcy zaobserwowali, że dzieci, które wykazały większe zainteresowanie zabawą i budowały bardziej wyrafinowane konstrukcje, radziły sobie lepiej w standardowym teście inteligencji przestrzennej. Schemat ten, działa także w drugą stronę. Dzieci z zaawansowanymi umiejętnościami przestrzennymi, mogą być bardziej zmotywowane do zabawy klockami niż innymi, „zwykłymi” zabawkami. „Elastyczność poznawcza” to zdolność szybkiego przeniesienia uwagi z jednego istotnego bodźca na inny. Jest to szczególnie istotna umiejętność w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Rozwinięta elastyczność poznawcza minimalizuje ryzyko wszelkich opóźnień rozwojowych.

 

Układanie klocków, a rozwój zdolności językowych i społecznych

 

Czy dzieci mogą rozbudować swoje umiejętności językowe podczas zabawy klockami? To wydaje się możliwe! Istnieją dowody na to, że bardzo małe dzieci łatwiej i szybciej uczą się mówić, jeżeli od wczesnego dzieciństwa rodzice pokazują im zabawę klockami. Badania pokazały, że dzieci, które tworzyły zaawansowane budowle, uzyskały później wyższe wyniki w testach słownictwa, gramatyki i rozumienia werbalnego. Ponadto, ponieważ dzieci mogą układać klocki na różne sposoby, zabawa nimi przygotowuje je do kreatywnego myślenia i lepszego rozwiązywania złożonych problemów. Czy to już wszystkie plusy? Okazuje się, że nie! Dzieci, dzięki układaniu klocków, stają się przyjaźniejsze społecznie, gdy pracują nad wspólnymi projektami budowlanymi. Na przykład, w badaniach przeprowadzonych na dzieciach cierpiących na autyzm, wyniki pokazały, że te, uczęszczające na sesje grupowe z klockami, nawiązały mocniejsze więzi emocjonalne niż ich rówieśnicy z grupy. Z kolei badania normalnie rozwijających się dzieci wykazują, że praca nad wspólnymi projektami przekłada się na zwiększenie jakości przyjaźni zawieranych w przyszłości. Dzieci nie tylko mogą się razem bawić, ale i uczyć. Łatwo można zauważyć, jak zabawa budowlana uczy cennych rzeczy na temat architektury i inżynierii. Mali budowniczowie, którzy tworzą swoje pierwsze wieże z klocków dla dzieci, muszą radzić sobie z tymi samymi prawami fizyki, które dotyczą projektowania prawdziwych mostów i katedr.

Jak najlepiej wykorzystać klocki w zabawie z dziećmi?

 

 • W początkowym okresie młody adept sztuki budowlanej będzie głównie burzył twoje budowle, chwytał pojedyncze klocki i rzucał nimi o podłogę – jest to naturalny etap w rozwoju. Po jakimś czasie będzie próbował zbudować swoją pierwszą budowlę z zaledwie dwóch lub trzech klocków, a zanim się obejrzysz, będzie tworzył coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje.
 • Wybierając klockidostosuj je do wieku dziecka i kieruj się zasadą, (którą warto wykorzystywać przy wyborze innych zabawek) im prostsze - tym lepiej rozwijają wyobraźnię. Budowanie z klocków pozwala na swobodną ekspresję dziecka, dlatego wybieraj klocki, z których można tworzyć różne konstrukcje, a nie tylko odtworzyć wymyśloną przez producenta budowlę.
 • Pokazuj dziecku klocek i nazwij jego kolor – na początek wystarczą 2-3 klocki w jednolitych barwach. Potem poproś dziecko by wskazało lub podało ci klocek określonego koloru. Pokazuj dziecku klocki o określonych kształtach i nazywaj je, potem poproś by dziecko podało ci klocek określonego kształtu.
 • Ustaw kilka klocków i ucz liczenia. Poproś dziecko, aby z pudełka podało określoną liczbę klocków, klocki w danym kolorze czy o danym kształcie.
 • Starsze dziecko możesz poprosić o narysowanie zbudowanej konstrukcji.
 • Zachęcaj małe dzieci do samodzielnego układania klocków i angażuj  je w rozmowę podczas zabawy. Dzieci czerpią z niej więcej, gdy ktoś demonstruje im, jak budować złożone konstrukcje.
 • Zachęcaj do wspólnych projektów budowlanych i buduj więź ze swoim dzieckiem. Zaproponuj zabawę grupową, gdy rówieśnicy z przedszkola lub szkoły odwiedzą Twojego malucha!

 

Gdzie kupić dobre klocki?

Nowoczesne klocki dla dzieci są niesamowite! Wyjątkowo realistyczne, kolorowe, przemyślane, potrafią dać dziecku wiele radości i fajnej zabawy na długi czas. Gdzie jednak w tym wszystkim tkwi przysłowiowy haczyk? Polega on zwykle na tym, że na rynku dostępnych jest wiele nieudanych modeli klocków wykonanych z toksycznych materiałów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego dziecka. Gdzie znaleźć certyfikowane i w 100% bezpieczne zabawki? Odjechane Prezenty stanowią odpowiedź na to pytanie. W ofercie sklepu znajdziesz wiele modeli klocków dla dzieci w każdym wieku. Artykuły dostępne za pośrednictwem serwisu posiadają wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty.

Klocki dla dzieci dla Twojego podopiecznego

Klocki to zabawka, która sprawdza się w każdym przypadku niezależnie od wieku i zainteresowań malucha. Wszyscy lubią je układać, zarówno dzieci jak i dorośli! Klocki dla dzieci oferują wiele godzin zabawy, która stymuluje u podopiecznego masę kreatywności i pomysłowości. Pozwalają one spędzić  z pociechą wiele czasu w sposób, który będzie interesujący również dla rodzica. Nie czekaj, zainwestuj w rozwój i uśmiech swojego dziecka!

Zapraszamy do zapznania się z naszym asortymentem klocków