Bardzo często rodzice zastanawiają się nad tym, jaki chodzik dla dziecka wybrać i na co powinni zwrócić szczególną uwagę przy wyborze. Po pierwsze, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: który model okaże będzie odpowiedni? Chodzik pchacz czy zwykły chodzik?

Pierwsze próby wstawania, chodzenie przy meblach i samodzielne kroczki ich dziecka to chwile szczególnie wyczekiwane przez rodziców. Stanowią one nie tylko powód do dumy, ale pozostają również w pamięci na długo. Czy warto zainwestować w chodzik? Jeśli tak, to na jaki się zdecydować? Dowiedz się, który model będzie najlepszy dla Twojego dziecka!

Kiedy warto kupić chodzik dla dziecka?

Pierwszy metr pokonany na dwóch nóżkach to zawsze ogromny sukces dla dziecka. Zanim opanuje ono skomplikowaną sztukę chodzenia, wiele razy zachwieje się, potknie, przewróci, a czasami nawet nabije sobie guza. W tej kwestii niezwykle ważna jest rola rodziców. Powinni oni odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie i specjalnie przystosować je do nauki pierwszych kroczków. Chodziki dla dzieci mogą skutecznie usprawnić ten proces i zapewnić dziecku bezpieczeństwo przed niepotrzebnymi siniakami lub otarciami.

Jeśli maluch zaczyna stawać pionowo przy meblach to można się spodziewać, że już wkrótce postawi samodzielnie pierwsze kroki. Warto w tym momencie poważnie pomyśleć nad tym, jaki chodzik dla dziecka wybrać. Uważa się, że klasyczne modele mogą przyczyniać się do powstania kontuzji u malca. Nie jest to prawda, bowiem specjaliści mówią jasno – nie ma znaczenia, czy pociecha korzysta z tradycyjnego modelu, czy też chodzika do pchania.

Jaki chodzik dla dziecka wybrać?

●     Chodzik pchacz

Dziecko chwytając się mebli lub trzymając opiekuna za rękę uczy się utrzymywać równowagę. To bardzo dobra metoda nauki chodzenia, podobnie jak trening z wykorzystaniem tzw. pchaczy. Są to chodziki dla dzieci z oparciem, które dziecko trzyma i pcha przed siebie stawiając kolejne kroczki. Akcesoria dla dzieci tego typu są bardzo popularne, gdyż spełniają funkcję zabawki i są przy tym niezwykle korzystne z perspektywy rozwoju. Dziecko uczy się zachowywać prawidłową postawę ciała w czasie prób samodzielnego chodzenia. Ponadto w pchaczach bardzo często umieszcza się zabawki na panelach, które stymulują inne obszary rozwoju dziecka takie jak wzrok, słuch, czy koordynacja oko-ręka. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiednie atesty i został stabilnie wykonany. Chodzik nie może być zbyt lekki, a wszystkie kółeczka powinny przylegać do podłoża.

●     Model tradycyjny

Klasyczny chodzik dla dziecka różni się od pchacza. Jego przeznaczeniem jest stworzenie specjalnego mobilnego stelażu, który będzie pionizował dziecko nie pozwalając mu upaść. Można do niego po prostu włożyć malca. Zapobiega to przede wszystkim sytuacji, w której może on zrobić sobie krzywdę niefortunnie się przewracając. Ponadto jeśli rodzic nie ma w danej chwili czasu, by skupić całą swoją uwagę na maleństwu, ułatwi mu to znacznie wypełnienie codziennych domowych obowiązków. Zapracowane mamy w szczególności docenią chodzik dla dziecka tego typu.

Dopasuj odpowiednią pieluszkę do nauki chodzenia

Dobrze jest zwrócić uwagę na to z jakiej pieluszki maluch będzie korzystał w trakcie nauki. Przede wszystkim nie powinna go uciskać. Chodzik dla dziecka powoduje, że będzie ono wykonywać wiele różnego rodzaju ruchów. W tym czasie pieluszka przesuwa się i ociera o jego ciało. Źle dobrana może prowadzić do bolesnych zadrapań, które mogą zniechęcić dziecko do dalszych prób. Zawsze sprawdź pieluchę dla ruchliwego maluszka. Popatrz, czy jej boki przylegające do nóżek, a w szczególności pachwin, są odpowiednio miękkie i czy nadmiernie nie gromadzi się w nich pot lub wilgoć.

Chodziki dla dzieci – w butach czy na boso?

Specjaliści w dziedzinie pediatrii, ortopedii i fizjoterapii są zdania, że lepiej jeśli dzieci uczą się chodzić na bosaka. Chodzik dla dziecka nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Goła stopa w całości przylegając do podłoża prawidłowo kształtuje sposób chodzenia i korzystnie wpływa na rozwój mięśni w łydce. Poza tym dziecku zdecydowanie łatwiej jest w ten sposób utrzymać równowagę. Stopa pozbawiona obuwia naturalniej dopasowuje się do podłoża.

Oczywiście nie możemy pozwolić dziecku na bieganie boso w zimie, mogłoby wtedy łatwo się przeziębić. Rozwiązaniem są skarpetki antypoślizgowe, które na podeszwach mają specjalne gumowe wstawki. Jest to jedno z szczególnie przydatnych akcesoriów, które są bardzo ważne jeśli chodzi naukę chodzenia i chodziki dla dzieci. Zapewniają one nie tylko ochronę przed chłodem z posadzki, ale zapobiegają również poślizgnięciu się.

Gdzie znaleźć dobre chodziki dla dzieci?

Rynek pełen jest różnego rodzaju portali oferujących artykuły dla dzieci, w tym chodziki. Sklepy internetowe zajmują się sprzedażą szerokiego spektrum zabawek i akcesoriów dla najmłodszych. Chodziki dla dzieci to produkt, który może występować pod różną postacią. Może mieć w zasadzie dowolną budowę, wygląd oraz dodatkowe elementy wchodzące w skład konstrukcji. Przed zakupem dobrze jest zwrócić uwagę czy produkt danego producenta spełnia potrzebne atesty i wszelkie gwarancje. Przede wszystkim istotne jest, czy są one odpowiednio udokumentowane oraz udostępnione do wglądu. W tym aspekcie sklep Odjechane Prezenty posiada jedną z najciekawszych ofert, której trzonem są zabawki chodziki pchacze i tradycyjne, klasyczne wersje. Jeśli szukasz bezpiecznego i pewnego środka, który zoptymalizuje proces rozwoju Twojego dziecka – sprawdź Odjechane prezenty! Przekonaj się sam! Stawiamy tylko na najwyższą jakość!

Czy warto zdecydować się na chodzik dla dziecka?

Dziecko tylko dzięki Twojej pomocy nauczy się pewnie stąpać. Zanim to uczyni, musi zaliczyć kilka upadków. Przede wszystkim jednak nie zmuszaj dziecka do chodzenia! Zacznie to robić samo, kiedy będzie gotowe. Zdarza się, że niektóre dzieci zaczynają chodzić dopiero około 1. roku życia, a czasami nawet trochę później. Nie wolno na siłę pionizować go i uczyć chodzenia. Zawsze samo wykona pierwszy krok. Zrobi to kiedy jego mięśnie i kręgosłup będą gotowe na pierwsze próby wstawania.

Całkowicie samodzielny rozwój psychofizyczny dziecka jest mocno ograniczony. Jeśli zależy Ci na zdrowiu swojej pociechy, powinieneś odpowiednio wcześniej wybrać chodzik dla dziecka. Zyskasz w ten sposób pewność, że w przyszłości Twoje maleństwo będzie mogło cieszyć się pełni poznawaniem świata na własnych stópkach! Zainwestuj w jego szczęście!