Pierwsze miesiące życia są dla dziecka czasem niesamowicie szybkiego rozwoju. Szczególnie rozwija się w tym okresie układ wzrokowy oraz psychomotoryczny. Psychomotoryka opisuje związek przyczynowo–skutkowy pomiędzy percepcją, uczeniem się, ruchem i działaniem. Procesy psychiczne, takie jak emocje czy koncentracja wpływają na spontaniczność ruchów oraz na sposób, w jaki człowiek się porusza. Kiedy więc można zacząć kupować zabawki dla niemowlaka? Czy rzeczywiście od najwcześniejszych chwil dziecku potrzebne są setki gadżetów i zabawek? W tym artykule sprawdzimy, jak należy to rozplanować.

Istotne jest to, żeby pierwsze zabawki nie występowały w zbyt dużej ilości. Faktem jest, że jeżeli zasypiemy maluszka masą podobnych zabawek, to z pewnością większości nie weźmie nawet do swojej rączki. Zazwyczaj różne odjechane prezenty czeka smutny los – przeleżą zapakowane w szafie i być może nigdy nie ujrzą światła dziennego. Lepiej więc dostosować zakup do wieku dziecka i nabyć taką zabawkę, która przyda się do doskonalenia kolejnych faz jego rozwoju, zarówno nerwowego, jak i motorycznego.

Zależność pomiędzy wiekiem, bezpieczeństwem, a zabawkami:

Dwumiesięczny maluch podąża wzrokiem za zabawką w rękach opiekuna, ale nie potrafi jeszcze rozróżniać pełnej gamy kolorów. Dziecko zwróci swoją uwagę na cienie rzucane przez karuzelę nad łóżkiem, ale nie na samą karuzelkę. Do najlepiej postrzeganych należą barwy mocno kontrastowe, czyli np. czarno-białe albo biało-czerwone. Z tego względu pierwsze zabawki nie mogą być pstrokate. Widzenie reszty barw włącza się bowiem około trzeciego albo czwartego miesiąca. Do tego czasu maluch po prostu nie zwróci na nie za bardzo uwagi. Natomiast półroczny berbeć weźmie już do rączki większość barwnych, ale także bardziej hałaśliwych przedmiotów.

Zabawki dla niemowlaka powinny wydawać łagodne dźwięki. Ostre dla ucha melodyjki kiepskich zabawek, szczególnie takich imitujących pozytywkę, są niepożądane. Grająca zabawka, zamiast usypiać i uspokajać, w takim wypadku drażni delikatne uszko malucha.

Od około piątego miesiąca maluch zaczyna brać w zasadzie wszystko do rączek. Jako pierwsze zabawki sprawdzą się już gumowe zwierzątka, grzechotki oraz przede wszystkim gryzaki. Dziecku zaczną się mniej więcej w tym okresie wyrzynać ząbki i dziecko wszystko będzie wkładać do buzi, żeby choć troszkę przestały swędzieć go dziąsła. Wspaniałym rozwiązaniem są gryzaki w różnych kształtach. Dla dziecka na tak wczesnym etapie zabawką będzie każdy przedmiot. Walory edukacyjne są ważne, ale nie należy z nimi przesadzać. Dziecko przede wszystkim ma się nim bawić, a nie rzucić go po chwili w kąt. Mata na podłogę lub kocyk także mogą wspaniale sprawdzać się w tej roli.

Zabawki dla niemowlaka muszą być przede wszystkim bezpieczne. Cena nigdy nie może być ważniejsza niż bezpieczeństwo dziecka. Materiały muszą mieć stosowne atesty. Obowiązkiem rodzica jest sprawdzić, z czego wykonana jest zabawka, jaki został użyty rodzaj tworzywa sztucznego, jakimi barwnikami została pokryta albo z czego zrobiony został pluszak. Zwrócić uwagę należy także na to, czy maluch nie jest na coś uczulony. Nie ma chyba bardziej przykrej sytuacji niż taka, kiedy ze względu na alergię trzeba odebrać dziecku zabawkę.

Przykładowe pierwsze zabawki dla niemowlaka:

  • Bączek:

Bączek to prosta, tradycyjna, pierwsza zabawka, o której marzy każde dziecko. Bączki mają różne rozmiary, szybko się kręcą i powodują tym samym niesamowity efekt. Zwykle najprostsze pomysły to najbardziej odjechane prezenty dla malutkich pociech. Bączek uczy zręczności i powoduje rozwój koordynacji oko–ręka . Wystarczy puścić go w ruch i patrzyć jak wiruje, tworząc barwne wzorki, przez co dzieciaki nie mogą oderwać wzroku. Obecnie w czasach, kiedy do wyboru są najprzeróżniejsze zabawki, kolorowy bączek wprawiony w wirowanie może stać się niepowtarzalnym hitem.

  • Gryzaki:

Zabawki dla niemowlaka stworzone do gryzienia, na co wskazuje sama nazwa. Bardzo często są łączone z grzechotką. Przeznaczeniem gryzaków jest przynoszenie ulgi dziecku, któremu dokuczają wyrzynające się zęby. Istnieje cała masa modeli o różnych kształtach i dodatkowych funkcjach. Od takich z grzechotką lub piszczałką po takie, które można lekko schłodzić, aby mogły przynieść odrobinę ulgi wrażliwym dziąsłom. Zakup gryzaka to zazwyczaj czysta loteria – wybór metodą prób i błędów. Nie wiadomo, jaki maluchowi najbardziej przypasuje, lecz kiedy znajdzie swój ulubiony, zapomina o całej reszcie!

  • Kocyki:

Kocyk dla dziecka to nie tylko miła w dotyku przytulanka, ale także małe, wyznaczone miejsce, które kojarzy mu się z ciepłem i zasypianiem. Często bez ulubionego kocyka trudno zasnąć, dlatego często wędruje on razem ze swoimi właścicielami. Kocyki to bardzo wygodne i zajmujące zabawki dla niemowlaka, szczególnie gdy dziecko codziennie z niego korzysta. Jest łatwy do uprania i znajdzie zastosowanie w wielu przypadkach, np. kiedy maluch leżakuje w przedszkolu. Zwykły, z ładnym wzorem sprawdza się praktycznie codziennie. Można go składać, rolować, zbudować namiot, czy jeździć po nim. Stanowi to podstawę do kreatywności w zabawie, ale także wstęp do nauki pierwszych obowiązków takich jak samodzielne ścielenie, składanie, czy ubieranie się.

Pamiętaj – kieruj się bezpieczeństwem, nie ceną!

Pierwsze zabawki charakteryzują się tym, że potrafią wywołać u dorosłych pewne skojarzenia z ich własnego dzieciństwa. Zawsze wywołują radość u dziecka, a przez to sami rodzice cieszą się szczęściem i rozwojem swojej pociechy. Zakup jest możliwy bezpośrednio od producenta, ale można też po prostu dokonać go za pośrednictwem Internetu. Znaleźć tam można masę różnych ciekawych ofert, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętaj jednak, że na pierwszym planie zawsze powinno znajdować się bezpieczeństwo dziecka. Sklep Odjechane Prezenty przedstawia w tym wypadku jedną z najlepszych ofert. Rodzic ma możliwość wyboru spośród kilkunastu rodzajów artykułów dla niemowląt, w tym wielu kocyków i około dwudziestu modeli zabawek, które posiadają wszystkie potrzebne atesty. Upewnij się przed wyborem, że dany produkt dostosowany jest do wieku Twojego dziecka.

 

Zapraszamy do obejrzenia naszego asortymentu zabawek dla niemowłąt